Rodzaje saun

Typy saun różnicuje się przede wszystkim na podstawiem dwóch podstawowych czynników – temperatury i wilgotnosci powietrza – którym poddawane jest ciało osoby w nich przebywających. W zależności od natężenia oddziaływania tych dwóch czynników sauny dzieli się na kilka podstawowych rodzajów.

Sauna sucha

Ten typ sauny charakteryzuje się tym, że w pomieszczeniu sauny panuje temperatura od 60°C do 120°C a wilgotność powietrza jest niska i zawiera się w zakresie od 5 do 20%. Temperatura jest, więc bardzo wysoka zaś powietrze suche (jego wilgotność jest o kilkanaście procent niższa niż w typowych pomieszczeniach mieszkalnych). Warunki panujące w saunie suchej sprawiają, że przebywająca w niej osoba szybko się poci ale jednocześnie skóra bardzo szybko wysycha a włosy stają się tak gorące, że zaczynają parzyć.

Sauna parowa

Sauna mokra

Sauna mokra to sauna, w której kąpiel rozpoczyna się w temperaturze rzędu 50°C i z czasem podnosi się ją do około 90°C, jednocześnie polewa się wodą gorące kamienie dzięki czemu pomieszczenie sauny wypełnia się parą podnosząc wilgotność powietrza do około 25 - 40%. W porównaniu z sauną suchą w warunki panujace w saunie mokrej są bardziej przyjazne dla organizmu.

Sauna parowa

W saunie parowej kąpiel odbywa się w temperaturze około 40 - 50°C a powietrze ma wilgotność powyżej 80%. Wysoką wilgotność w saunie parowej osiąga się przy pomocy generatora pary.

.